Mimoza Butik Otel

Büyükada Bloğu

Büyükada’da Gezilecek Yerler – Görülmeye Değer Güzellikler

Marmara’nın cennet adası kabul edilen Büyükada’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Tarihi boyunca Rum ve Türk kültürüne ev sahipliği yapmış bu adada birbirinden güzel eserler var. Yaz-kış yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Büyükada’yı keşfe çıkanlardansanız bizim de size keyifli önerilerimiz olacak. Okumaya devam edin…

Büyükada’ya ayak bastığınızda sizi ilk olarak iskele meydanındaki Saat Kulesi karşılayacak. Ardından adanın sağına ve soluna doğru giden yollardan birini tercih ederek keşfe başlayabilirsiniz. Adaya günübirlik geldiyseniz Büyükada gezilecek yerler listenizi bizimle birlikte hazırlayabilirsiniz. Konaklamalı bir tatil tercihinizse gönlünüzce adayı turlayabilirsiniz.

Büyükada’da gezilecek yerler ve sizlere önerilerimiz:

 • Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı

Büyükada’da gezi yapacaklara ilk olarak Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı’nı öneriyoruz. 1751 yılında küçük bir kilise olarak inşa edilen Aya Yorgi Kilisesi, uzun zaman manastır olarak hizmet vermişken bugün kilise olarak kullanılıyor ve 23 Nisan – 24 Eylül tarihleri arasında tepeye kiliseye dua etmeye çıkılıyor. Adadaki en yüksek noktada yer alan kiliseye çıkmak sizi biraz yorabilir, bizden söylemesi.

 • Rum Yetimhanesi

Dünyanın en büyük ahşap yapısı olan Rum Yetimhanesi, Büyükada’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Bu nedenle Büyükada’da gezilecek yerler listenizin başında olmalı. Alexandre Vallaury (1850-1921) tarafından otel olarak inşaatına başlanan ancak gerekli izinleri alamayınca 1911-64 yılları arasında Rum yetimhanesi olarak kullanılan bu yapı sizi büyüleyecek.

 • Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Ada Müzesi’ne çok yakın bir konumda olan Reşat Nuri Güntekin Evi, önemli romancılarımızdan olan Reşat Nuri’yi daha iyi tanımanızı sağlayacak.

 • Müslüman Mezarlığı

Aliye Berger, Mahmut Emin Koral, Doğan Avcıoğlu, Şakir Paşa, Tahsin Nahid, İbrahim Necmi Dilmen, Abdullah paşa, Ahmed Refik Altınay, Ahmed Fehim gibi tanınmış isimlerin de mezarlarının bulunduğu Müslüman mezarlığı Büyükada’da gezilecek yerler listenizde olsun.

 • Rum-Ortodoks Mezarlığı

Manastıra çıkan yolun üst tarafında kalan ve Patrik Hrisantos ile İmparatoriçe İrene’nin mezarlarının bulunduğu Rum-Ortodoks mezarlığı adada yaşamış topluluklar hakkında sizlere bilgi verecektir.

 • Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi, Büyükada’da gezilecek yerler listenizde unutmamanız gereken görkemli bir kilisedir. Mimarisi büyüleyici olan kilisenin çan kulesi de görülmeye değer.

 • Hamidiye Camii
 1. Abdülhamit tarafından yaptırılan cami adadaki 4 camiden biridir. 1895 yılında ibadete açılan cami, kalem işleri ve çinileriyle sizi büyüleyecek.
 • Adakule

202 metre yükseklikteki Adakule, eğer yürümeyi seviyorsanız gidip görmeniz gereken bir yer. Büyükada gezisi yapacaklara önerimiz hazırlıklı gitmeleri yönünde. Göreceğiniz manzara tüm yorgunluğunuza değecek.

 • Adalar Müzesi

Büyükada’da gezilecek yerler dendi mi olmazsa olmaz Adalar Müzesi’dir. Adanın tarihine ait yüzlerce obje, belgeler ve fotoğraflar müzede sergileniyor.

 • Tarihi Köşkler

Büyükada’da gezilecek yerler listemizde elbette köşkler de var. Büyükada’nın tüm siluetini değiştiren köşkler muhteşem mimarileriyle görülmeyi hak ediyor. Adım başı karşınıza büyüleyici köşkler çıkacak…

Büyükada rehberimizi kullanarak siz de keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Hem adayı yakından tanımış olur hem de adaya dair hiçbir ayrıntıyı kaçırmazsınız.

Mimoza Butik Otel Resmi Rezervasyon Sayfası

En Uygun Fiyat Garantisi Ücretsiz İptal